0item(s)

Sepetinizde hiç ürün yok.

Product was successfully added to your shopping cart.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Görmeden, denemeden mobilya almalı mıyım?
Tabii ki! Tüm ürünlerimiz en üstün kalitede üretilmektedir. Bizden almış olduğunuz tüm ürünler 2 yıl garanti altındadır. Bu 2 yıl sonunda ürünlerinizde oluşacak her türlü problem de çözmek için burada olacağız. Satın almış olduğunuz ürünleri beğenmediğiniz takdirde 14 iş günü içerisinde ücretsiz olarak iade edebiliyorsunuz

İlk defa internetten mobilya alacağım, nelere dikkat etmeliyim?
Döşemeli ürünlerimizden (koltuk, puf, yastık vb.) almak istiyorsanız, kumaş örneklerimizden almanızı tavsiye ederiz. Fotoğraf çekiminden veya monitör ayarlarınızdan dolayı ekranda

gördüğünüz renkler ile gerçek rengi arasında ton farkı olabilir. Kendi evinizin ışığı altında bu kumaşların rengini ve kalitesini anlamak çok daha faydalı olacaktır.

İnternetten Mobilya Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler dökümanımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Türkiye'nin her yerine teslimat yapıyor musunuz?
Kargo firmalarının teslimat yapamadığı bazı bölgeler dışında Türkiye'nin her yerine adrese teslimat yapıyoruz. Teslimatın yapılamadığı yerlerde, ürünlerinizi size en yakın kargo şubesine telefon ihbarlı olarak gönderiyoruz.

Kapıda ödeme imkanı var mı?
Kapıda ödeme malesef sunamıyoruz.

Bazı ürünlerinizin teslimat tarihleri çok geç. Neden?
Sipariş üzerine üretim yaptığımız için döşemeli ürünlerimizde 20-25, ahşap ürünlerimizde 10-15 iş günü üretim sürecimiz bulunmaktadır. Sipariş verdiğiniz an size özel olarak ürünler üretilir ve hiç bir yerde bekletilmeden, temiz bir ortamda paketlenerek size teslim edilir. İstemiş olduğunuz ürünü hızlı teslimat olarak almak isterseniz lütfen destek@lazzoni.com.tr adresine ürün ismini ve istediğiniz rengini bize bildirin.

Siparişimi nerden takip edebilirim?
Siparişinizle ilgili olarak, destek@lazzoni.com.tr adresine e-posta gönderebilir veya 0312 847 5352 numaralı telefondan bizi arayabilirsiniz.

Teslimat anında nelere dikkat etmeliyim?
Kargo ile yapılan teslimatlarda mutlaka paketin zarar görüp görmediğini kontrol edin. Ürünün zarar gördüğünü düşünüyorsanız, paketi kuryenin yanında açarak içinde ki ürünlerin sağlam olup olmadığını kontrol edin. Pakette herhangi bir hasar, kırık veya çatlak var ise, ürünü teslim almayın ve kuryeye iade edin. Hasarlı ürünlerinizin üretimini en kısa zamanda yapar ve size teslim ederiz.

Mobilyalarınız garantili mi?
Elbette, kendi ürettiğimiz mobilyalarımızda sunduğumuz garanti şartlarını Garanti Şartları sayfasında bulabilirsiniz.

İade kabul ediyor musunuz?
Elbette, ürünlerin size teslimatı yapıldıktan sonra ki 14 iş günü içerisinde ücretsiz olarak iade yapabiliyorsunuz. Lütfen iade talebinizi bize iletmeden önce İade Şartları sayfasını inceleyin.

Garanti Şartlarından nasıl faydalanabilirim?
Eğer üretim hatası veya nakliyat ile ilgili bir hasar olmuşsa, lütfen ürün elinize geçtiğinde durumu detaylı olarak belgeleyin. Telefonunuzla bile çekeceğiniz bir kaç kare fotoğraf bizim için nakliyatı veya üretimi gerçekleştiren ekip ile konuyu netliğe kavuşturmamızda çok faydalı olacaktır. Eğer üretim hatası veya nakliyattan meydana gelen bir hasarsa, elinizde ulaşmasından itibaren 8 iş günü içerisinde sizden bize destek@lazzoni.com veya irtibat telefonumuzdan ulaşmanızı rica ediyoruz. Onun dışında 2 yıl içinde mekanik aksamda meydana gelebilecek garanti ihtiyaçlarında bize destek@lazzoni.com veya irtibat telefonumuzdan ulaşmanız yeterlidir.